English

عباس حرّی

استاد کتاب‌داری

زادروز: 15 اسفند 1315

زادگاه: مشهد

وفات: 7 اردیبهشت 1392

محل دفن: تهران

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به پاس سال‌ها خدمات علمی و فرهنگی وی، طی برگزاری مراسم بزرگداشتی در 15 اسفند 1385ایشان را به عنوان یکی از مفاخر ایران زمین معرفی کرد.

زندگی‌نامه

وی در خانواده‌ای روحانی در مشهد متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش گذراند. سپس مدت دو سال در دانشسرای مقدماتی به تحصیل پرداخت. از همان ایام، کار نوشتن را آغاز و روزنامه‌ای دیواری راه‌اندازی کرد. همچنین به کانون نشر حقایق اسلامی پیوست که اداره آن را محمدتقی شریعتی، پدر دکتر علی شریعتی، بر عهده داشت. بعد از اتمام دانشسرای مقدماتی، در ۱۳۳۵ش به عنوان معلم در یکی از روستاهای کاشمر مشغول به کار شد. پس از دو سال خدمت در روستا، به کاشمر انتقال یافت و 7 سال نیز در آنجا به خدمت پرداخت. در همین ایام زبان انگلیسی را فراگرفت. در سال ۱۳۴۲ ازدواج کرد که حاصل آن دو پسر بود. در ۱۳۴۵ش به مشهد انتقال یافت و در همان سال، در دانشگاه مشهد در رشته زبان انگلیسی مشغول تحصیل شد و در ۱۳۴۹ش درجه لیسانس گرفت. او در این دوران، کار نوشتن را به طور جدی‌تر دنبال کرد و آثاری از خود در روزنامه‌ خراسان منتشر ساخت. بعد به تهران آمد و در ۱۳۵۰ش در دانشگاه تهران در رشته کتابداری ادامه تحصیل داد و در سال۱۳۵۲موفق به اخذ درجه فوق‌لیسانس شد. او در طول تحصیل خود از محضر استادانی چون دکتر احمدعلی رجایی، دکتر غلامحسین یوسفی، دکتر متینی، دکتر مختاری، محمدتقی دانش پژوه، فرشته انوار، نوش‌آفرین انصاری، پوری سلطانی، زهرا شادمان و علی سینایی بهره برد. در این ایام نیز به صورت پاره‌وقت با کتابخانه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و نیز مرکز آموزش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همکاری کرد. همچنین عضو کمیته تحقیق گروه کتابداری دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران شد و به عضویت کمیته آموزش انجمن کتابداران ایران درآمد . در سال ۱۳۵۳ش از وزارت فرهنگ آن وقت به دانشگاه تهران منتقل شد و به عنوان مربی در گروه کتابداری به تدریس پرداخت. همچنین دبیر انجمن کتابداران ایران و عضو هیأت علمی دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران شد و به عضویت شورای کتاب کودک درآمد. بعد برای گسترش اطلاعات خود به مدت 14 ماه به امریکا رفت و در دانشگاه کیس وسترن در مقطع دکترا به تحصیل پرداخت و محضر استادانی چون دکتر جسن شرا، دکتر کنرا دراسکی و دکتر ویلیام گافمن را درک کرد. پس از پایان مدت مقرر، به ایران بازگشت ولی در سال ۱۳۵۸ برای گذراندن رساله دکتری دوباره به امریکا بازگشت و سرانجام در سال 1360 با اخذ دانشنامه دکترا به وطن آمد و کار تدریس را در دانشگاه تهران ادامه داد.
دکتر حری از سال ۱۳۶۱با دانشنامه جهان اسلام به همکاری پرداخت که تا ۱۳۷۰این همکاری ادامه یافت. از ۱۳۶۳ـ۱۳۷۰سرپرست ترجمه دانشنامه مک گروهیل را به عهده داشت. او سمت‌های مختلفی در مراکز علمی و پژوهشی نیز عهده‌دار بود که از آن جمله می‌توان به مدیرمسئولی و سردبیری مجله فصلنامه «کتاب»و سردبیری مجله کتابداری اشاره کرد. همچنین عضو مؤسسات و نهادهای فرهنگی متعددی چون عضو شورای عالی اطلاع رسانی کشور، هیأت تحریریه نشریه سخن، هیأت مشاوران عالی کتابخانه ملی، هیأت تحریریه مجله علوم کتابداری و فن‌آوری اطلاعاتی ایران، انجمن برنامه‌ریزی آموزشی، هیأت مؤسس انجمن مطالعات جامعه اطلاعاتی ایران و شورای علمی بنیاد ملی اطلاعات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود.
دکتر حری از آنجا که به نظریه‌پردازی در عرصه اطلاعات و اطلاع شناسی علاقه داشت، از سال ۱۳۶۰به بحث درباره نظریه‌های اطلاعات از جمله ریاضی، معناشناختی، سیبرنتیکی و نظریه کوانتومی اطلاعات پرداخت و در این زمینه آثاری نیز عرضه نمود. همچنین در طول فعالیت علمی خود جوایز و نشان‌های متعددی را دریافت کرد که از آن جمله لوح تقدیر به عنوان استاد پیشکسوت از سوی انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران و دانشگاه تهران، لوح تقدیر و جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی به جهت کتاب «مروری بر اطلاعات و اطلاع رسانی» در سال 1372، لوح تقدیر به جهت کتاب «آیین نگارش علمی » در سال۱۳۸۰به عنوان کتاب برگزیده دانشگاهی بود.
آثار متعددی از این استاد برجسته در زمینه تألیف و ترجمه منتشر شده که از آن جمله می‌توان به تألیف کتاب‌های«آیین نگارش علمی، «اطلاع رسانی: نظام‌ها و فرآیندها»، «اطلاع رسانی: نگرش و پژوهش‌ها»،«توسعه نظام ملی کتابخانه های عمومی ایران» با همکاری دکتر جعفر مهراد، «شیوه بهره‌گیری از کتابخانه»، «شیوه های استناد در نگارش های علمی: رهنمودهای بین‌المللی» با همکاری اعظم شاه بداغی، «فهرست کوچک سر عنوان‌های موضوعی»، «کتابخانه آموزشگاهی در مدرسه کتابخانه مدار» با همکاری دکتر نرگس نشاط، «کسانی که جامعه را می سازند»، «مراجع و بهره‌گیری از آنها»، «مروری بر اطلاعات و اطلاع رسانی» و ترجمه کتاب‌های «اصطلاح نامه فرهنگ، ارتباطات، و اطلاعات» (با همکاری دکتر عبدالحسین آذرنگ و پروانه گودرزی)، «راهنمای تهیه و گسترش اصطلاح نامه یک‌زبانه» اثر درک آوستین و پیتر دیل و «اصطلاح نامه بین‌المللی توسعه فرهنگی یونسکو» (با همکاری پروانه گودرزی) و ده‌ها مقاله ارزشمند در نشریات داخلی و خارجی اشاره کرد.
دفتر زندگی این استاد پیشکسوت رشته کتابداری و محقق نامی در تهران بسته و در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا به خاک سپرده شد.
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به پاس سال‌ها فعالیت علمی و فرهنگی وی، طی برگزاری مراسم بزرگداشتی در ۱۵ اسفند ماه ۱۳۸۵ ایشان را به عنوان یکی از مفاخر ایران‌زمین معرفی کرد و لوح تقدیری همراه با نشان زرین انجمن به وی نمود.
 

دکتر عباس حری از نگاه بزرگان

ـ دکتر مهدی محقق: «نظم ـ ترتیب و انضباط و رعایت اصول و ضوابط از ویژگی‌های دکتر حری بود. همکاران و دانشجویان ـ او را نمونه‌ای کامل و تمام عیار از یک معلم توانا و پژوهشگر چیره‌دست می‌دانند که سالها به عنوان عضو شورای اجرایی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان فعالیت داشت. دکتر حری سهم به سزایی در تدوین 10 مجلد فرهنگنامه داشته است. او در بنیاد دایره‌المعارف مقالات بسیاری را تدوین و ترجمه کرده، بنابراین نام او باید در ضمن بنیان‌گذاران آن نهاد باقی بماند». 


ـ دکتر پوری سلطانی: «دکتر حری دین خود را به جامعه کتابداران ایران و همچنین به مملکت ادا کرده‌اند. امیدوارم که همیشه شاگردانشان حداقل، از صفات خوب و پاکیزه ایشان گرته‌برداری کنند و تأسی کنند»